לפניכם מס’ שאלות אשר מטופלות שאלו את ד”ר וינברגר בנושאי ניתוחי חזה – לחצו על השאלה לקריאת התשובה:

אני בת 31 ומתכננת להתחתן בקיץ הבא. מעולם לא הייתי מרוצה מהחזה שלי ואני מעוניינת לעבור ניתוח להגדלתו והרמתו, אך אינני יודעת אם מומלץ לעשות זאת טרם ההריונות והלידה, או שמא מומלץ לעשות זאת לאחר מכן. מתי המועד הטוב ביותר לעשות ניתוח הגדלת חזה שכזה?

המועד הכי טוב לניתוח הגדלת חזה הוא מתי שזה מפריע.. ההריונות יכולים לפגוע בחזה גם אחרי שעושים ניתוח, מפני שלהריון יש השפעה על רוב השדיים. עם זאת, ההיריון לא מהווה אינדיקציה לגבי הטיימינג. אם את מתכננת להיכנס להריון זמן קצר אחרי ההגדלה אז עדיף לחכות אבל אם ההיריון מתוכנן לעתיד הרחוק, אז לא כדאי לדחות את ההגדלה. כמו כן, אפשר לעשות תיקונים אחרי ההיריון וכלל – צריך לשמור על השד בחזייה ובכתפיות מתאימות.

כבר כמה שנים שאני חולמת לעבור ניתוח להגדלת חזה אך מפחדת, מפני שבמשפחתי יש היסטוריה של מחלות סרטן ונאמר לי שלא כדאי לי לעבור הליכים פולשניים. הייתי שמחה לדעת האם זה באמת כך והאם כל אחת יכולה לעבור ניתוח להגדלת חזה?

ברמת העיקרון על פי סטטיסטיקה של ה-FDA האמריקאי, נמצא כי בקרב הנשים שעברו הגדלת חזה נמצאו 17% פחות סרטני שד, בניגוד למה שמקובל לחשוב. אמנם, השתל יכול להפריע בחלק קטן מאוד מהאבחונים לסרטן השד, אבל החשש מסרטן השד לא צריך להוות אלמנט ימנע ממך לעשות הגדלה. יותר מכך, בהתבסס על הסיפור של אנג’לינה ג’ולי, מי שסובלת מהגן המועד לפורענות, יכולה לשלב הגדלה בשילוב של סילוק חלק ניכר מרקמת השד ועל ידי זה להוריד את הסיכוי לסרטן בצורה ניכרת.

שתי חברותי עשו לפני כ- 5 שנים ניתוח להגדלת חזה. כיום, החזה של אחת מהן נשאר מושלם אך החזה של השנייה צנח ודורש תיקון. גם אני מעוניינת לעשות הגדלת חזה אך רוצה שהתוצאה תישאר לאורך זמן רב, כיצד מוודאים זאת?

ניתוחי הגדלת חזה מתבצעים מעל או מתחת לשריר בית החזה בהתאם להחלטה רפואית אנטומית של המנתח הפלסטי במותאמת לכל מטופלת באופן ספציפי. לכל טכניקה יש את היתרונות והחסרונות שלה, אך הדבר הכי חשוב לאחר ניתוח להגדלת חזה הוא לשמור על השד בחזייה ולא להעלות או לרדת במשקל בצורה קיצונית.

אני בת 42, ולאחר 3 לידות והנקות - מעולם לא הייתה לי בעיה עם גודל החזה שלי אך במשך הזמן הוא צנח ואני מעוניינת לעבור ניתוח להרמת חזה אך לא להגדלתו, האם דבר זה אפשרי?

כן זה אפשרי אבל חשוב לציין כי הרמת חזה משאירה צלקות יותר מהגדלה. אם החזה צנח באופן קל ניתן לבצע הרמה בעזרת שתל אך ההרמה מוגבלת ב-2 ס”מ בלבד. כל הרמה משאירה צלקות חוץ מהרמה שנעשית בעזרת שתל, שמשאירה צלקת של הגדלה. כמו כן, הרמה עם שתל נעשית על פי החלטת הרופא בהתחשב ברצונותיה של המטופלת .

אני בת 21 ויש לי חזה גדול מאוד שמכביד עלי בהרבה תחומים. קשה לי למצוא חזיות מתאימות בישראל ומציאת בגד ים נחשבת למשימה בלתי אפשרית. כמו כן, החזה משפיע על הגב וגורם לי לכאבים ולכן אני חושבת לעבור ניתוח להקטנת חזה. מהם הסיכונים של ניתוח כזה והאם הבעיה הזו נפוצה?

הבעיה הזו נפוצה פי 10 פחות מהגדלת שד אבל בכל זאת מדובר בבעיה שכיחה. את ההקטנה ניתן לעשות בכל גיל ונניתוח מורכב וגדול יותר מהגדלת שד. הניתוח משפר את איכות החיים באופן ניכר ולמרות שנשארות צלקות, הנשים מאוד מרוצות מהתוצאה והיא נחשבת לפרט שולי.

לפני כשנתיים עברתי הגדלת חזה וכיום אני מעוניינת להסיר כ-20 קילו ממשקלי. האם ירידה במשקל תגרום לנפילת החזה והאם יש קשר לירידה איטית מול מהירה?

ירידה במשקל ברמת העיקרון פוגעת בחזה כמו בשאר האיברים שבגוף, בעיקר אם מדובר בירידה גדולה במשקל. ברוב המקרים החזה ייפול ואולם בחלק קטן מהמקרים הרקמה האלסטית של העור, אם הרקמה אכן במצב טוב, תוכל לכווץ את עודף העור, אך זה אינו הכלל. בדרך ירידה דרסטית במשקל תפיל את החזה.

אני מעוניינת לעבור הגדלת חזה ואמרו לי כי יש ניתוח שמבצעים מעל לשריר ומתחת לשריר. מה ההבדל ביניהם ואיך אדע מה מתאים לי?

ההבדל העקרוני בין שתי השיטות הינו עובי השד המקורי או עובי הרקמה, אשר הולכת לסוכך על השתל. מקובל שאם עובי הרקמה המסוככת על השתל הוא יותר מ-2-3 ס”מ, הרי העטיפה של השד תהיה טובה ותעניק מגן רקמתי טוב לשתל. השתל בשיטה זאת מתנהג כשד נורמאלי, אשר יכול להוסיף משקל לרקמת השד הנורמאלית, על כל הכרוך בכך. שד נורמאלי בהופעתו אולם בעל סיכון כמו של שד גדול יותר לנפול. כאשר העור דק או כאשר השד קטן יחסית, ניתן ורצוי לשים את השתל מתחת לשריר בית החזה, על מנת לגרום ל”מיסוך” טוב יותר של השתל, אשר רקמת השד בעצמה אינה מספיק עבה כדי להכיל בתוכה את השתל וניתן לחוש בו מתחת לרקמה הדקה. מאידך, השתל מתחת לשריר הוא גבוה יותר יחסית בבית החזה ואולם השריר אינו נותן לו לנפול באופן נורמאלי כמו שד נורמאלי, ולמעשה קיימת לעתים אפשרות להיווצרות של “שתי שדיים” אחד מתחת לשריר- הגבוה יותר והשני השד הנורמאלי . ההחלטה על “מעל או מתחת ” לשריר אינו קריטית בחלק ניכר מהמקרים והיא צריכה להיעשות על ידי הרופא המנתח.

תמיד סבלתי מאי סימטריה בשדיים שמורגשת יותר מבדרך כלל. האם ניתן לבצע הגדלה או הרמה של שד רק בצד אחד?

האסימטריה של השדיים אשר ניכרת יותר מהרגיל מצריכה טיפול מתאים. יש לציין שהשדיים בדרך כלל אינן סימטריות גם באופן נורמאלי לחלוטין וגם הגוף וגם הפנים אינם סימטריים באופן מלא. כאשר יש אסימטריה קלה בדרך כלל ניתן לתקן את השד בעזרת שימוש בשתלים זהים או שונים בגודלם. אם יש לבצע הקטנת שדיים אסימטריות, מקטינים בצד אחד יותר ובצד אחד פחות. אם שד אחד קטן מאוד ושד אחד גדול מאוד אין ברירה אלא להגדיל שד אחד ולהקטין את השני (מדובר במקרים נדירים יחסית שמעניקים תוצאה אסימטרית מבחינת הצלקות השונות של הקטנה, לעומת הגדלת שד, דבר שהוא לכשעצמו גורם לאסימטריה).

מאז שהייתי קטן היו לי בליטות בחזה שמזכירות חזה של אישה, למרות שאני לא שמן ותמיד הייתי רזה. האם ניתן לעשות ניתוח ולתקן זאת ואם כן, האם יישארו לי צלקות ולא אוכל ללכת בחזה חשוף?

מצב זה נקרא גניקומסטיה והוא מטופל כיום בעיקר על ידי שאיבת תוכן השד בניתוח דומה לשאיבת שומן . טכניקה זאת משאירה צלקות קטנטנות, אחת בכל צד של הגוף, שאינו קרוב לאזור השדיים. בעבר היו מבצעים סילוק של רקמת השד דרך חתך בחלק התחתון של העטרת, אולם תהליך זה כבר נמנע ברוב המקרים. יש לציין שבטכניקות השונות, בהן אין מסלקים עודף עור, שבדרך כלל מתכווץ לאחר סילוק עודף השד הגברי, לא נשארת צלקת נראית לעין ברוב המקרים והמטופל יוכל ללכת חשוף.. לעתים נדירות כאשר השד הגברי הוא מאוד גדול ועודף העור שנשאר אינו מתכווץ, יש צורך לסלק עודף עור, דבר אשר משאיר צלקות משמעותיות אשר לא יאפשרו לרוב הסובלים ממצב זה לחשוף את גופם באופן נורמאלי.

אם יש לכם שאלות נוספות אשר אתם מעוניינים לשאול, ד”ר אבישי וינברגר ישמח לענות.

אתם מוזמנים לשלוח בטופס הבא את השאלה ולקבל את התשובה בהקדם: